reklama

Rodičom darebákov.

Zdôrazňujem: adresátom tohto článku sú výhradne rodičia a zákonní zástupcovia darebákov, lajdákov a lenivcov. V žiadnom prípade sa nevzťahuje na rodičov zodpovedných, usilovných a pracovitých žiakov a študentov. Rovnako sa netýka rodičov žiakov, ktorí nemajú danosti pre dosahovanie vynikajúcich, či dobrých výsledkov. Pôvodne som chcel príbeh zaradiť do predchádzajúceho článku. Považujem ho však za typický príklad zneužívania tzv. bezplatného systému vzdelávania s jeho tzv. slobodnou voľbou jeho prijímateľmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Navštívil ma kolega – učiteľ. Zvyčajne bodrý, plný energie, sršiaci optimizmom. Teraz smutný, zamyslený. V očiach otázka a vyhasnutý oheň entuziazmu:

„Bol som na koberci. Riaditeľ a zástupkyňa ma poučili, ako mám učiť...“

A pokračoval.

O tom, ako si nevie poradiť so žiačikom – darebáčikom. Jeho dochádzka zodpovedá štúdiu hry na čierne klávesy klavíra. Pracovné nasadenie hadice, žiadne pomôcky, pokrivkávajúce vedomosti. Absencie príkladne ospravedlnené mamičkou.

Kolega sa pokúsil výkony čo nevidieť dospelého mládenca oceniť spravodlivou klasifikáciou. Zasiahla „vyššia moc“ v podobe známostí manažmentu (veď tak to už na Slovensku chodí) a „guľaté“ hodnotenie sa zmenilo na prijateľnejšiu, kostrbatú síce, ale vyhovujúcu dostatočnú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žiačik darebáčik bol spokojný. Ušetrený čas venoval preháňaniu sa s tlupami súkmeňovcov po nákupných centrách a otravovaniu okoloidúcich prejavmi nezvládnutého dospievania.

Bol spokojný aj so systémom, ktorého súčasťou sa tak znenazdajky stal – čokoľvek urobím – neurobím, všetko bude ospravedlnené a zamietnuté pod koberec.

Veď zodpovedný je predsa učiteľ! Nedostatočne motivoval! 17/18-ročného mladého muža?! Kde je vlastná zodpovednosť skoro dospelého muža voči sebe a svojmu okoliu? Nuž, aj potom zrejme pomôže mamička.

Kolega, skúsený pedagóg, aj praktik – samozamestnávateľ (učiteľ na odbornej škole, akých je ako šafranu a akí podľa ministerstva školstva takmer neexistujú) sa živí vlastnou profesiou a svoje skúsenosti chce odovzdávať študentom. Vie, s akým nasadením a disciplínou je treba k práci pristupovať. Vie, akú zodpovednosť si vyžadujú dobré pracovné výsledky a „produkt“, o ktorý je záujem a z ktorého sa dá žiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cíti za svojich zverencov – študentov (mimochodom výberového študijného odboru) zodpovednosť. Chce, aby po ukončení školy vedeli, aby sa stali majiteľmi fortieľa.

Preto „pritvrdil“.

Verbálne samozrejme. Zasiahla mamička a nasledovalo vyššie uvedené. Kolotoč neraz taký typický pre „malé“ slovenské pomery.

Poviete si: „... ale prečo tento náš kolega pristúpil na spomínanú „hru“? Prečo nie je zásadovejší?“

Pripomínam, že nad každým učiteľom visí Damoklov meč racionalizácie školstva. A o tom, kto je nadbytočný predsa rozhoduje manažment školy.

Zlá odpoveď? Ale pragmatická. Boli aj zásadoví... a už nie sú!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Milí rodičia darebákov, navrhujem malú dohodu:

výmenou za možnosť slobodnej voľby vzdelania (= konkrétnej školy a konkrétneho študijného odboru) podľa uváženia vás a vášho dieťaťa, čo (podľa môjho názoru) vyplýva z trochu nepresnej interpretácie príslušného zákona a jeho ustanovení kompetentnými, budete vy a vaša ratolesť rešpektovať požiadavky školy a jej reprezentanta – učiteľa. Vyššie nároky na vaše dieťa, než na aké je navyknuté z domova, mu neublížia – naopak, v budúcnosti môžu len pomôcť.

A ešte jedna rada:

nespoliehajte sa na víťazstvo vašej ratolesti v reality show. Ich víťazov je podľa štatistík v prepočte na počet obyvateľov žalostne málo. Určite nebudú uspokojení všetci záujemcovia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Akákoľvek podobnosť so skutočnosťou je prudko úmyselná.

Albert Klein

Albert Klein

Bloger 
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  0x

... učiteľ, praktik, človek, ktorý je presvedčený, že kvalita vzdelávania je priamo úmerná profesionalite tých, ktorí ho riadia ... Zoznam autorových rubrík:  školstvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu