Bola raz jedna škola...

Autor: Albert Klein | 8.3.2013 o 13:26 | Karma článku: 8,36 | Prečítané:  559x

Vlastne ešte stále je jedna stredná škola. Tá škola je stará. Veľmi stará. Založili ju múdri mešťania jedného severoslovenského mesta ešte v predminulom storočí. Škola dostala do vienka zodpovednosť nielen za vzdelávanie svojich študentov, ale aj za uplatnenie sa svojich absolventov v živote (dnes tomu hovoríme vzdelávanie pre prax). Preto ju od samého začiatku viedli odborníci, a pedagógovia museli mať okrem zodpovedajúceho vzdelania, aj skúsenosti z praxe. Žiaci v priebehu štúdia absolvovali viactýždenné poznávacie exkurzie vo firmách vyspelej Európy. V priebehu viac, ako 100 rokov svojej existencie sa táto vzdelávacia ustanovizeň (napriek zvyklostiam v školskom systéme) stala vlastníkom know-how, ktoré mnohé desaťročia úspešne aplikovala vo svojej činnosti.

Byrokratický šimeľ však bez rozpakov zanechával stopy svojich kopýt aj na tejto úctyhodnej ustanovizni. Tie sa navonok prejavovali predovšetkým v zmenách názvu. Bolo ich spolu desať. Zaujímavé (alebo príznačné?) je že od roku 1948 sa názov školy zmenil 8x a od septembra roku 2007 do septembra 2009 3x. Systém sa s plnou vážnosťou, v medziach zákona a v intenciách príslušných nariadení venoval „zatieraniu“ značky, ktorá mala svoju váhu dokonca aj v medzinárodnom kontexte. Sú ľudia, pre ktorých je tradícia pojmom neznámym. Tvária sa moderne v slušivom retroodeve. Sú aj takí, pre ktorých je to vec nebezpečná, brániaca im vraj v rozlete. Pritom je to fundament, základ. Je to ich štartovacia plocha, z ktorej sa rozbiehajú k svojmu letu na krídlach snov „o krajších zajtrajškoch“. Múdra spoločnosť si váži tradície. Múdra spoločnosť si chráni duchovné bohatstvo, ktoré sa hromadí roky, desaťročia, stáročia. Múdra spoločnosť nedovolí, aby sa dedičstvo predkov stalo len jednou z ekonomických položiek. Múdra spoločnosť prejavuje úctu tým, ktorí sú bežcami štafety historickej múdrosti – seniorom. Som rád v spoločnosti svojich starších kolegov, ktorí sú členmi - účastníkmi tejto štafety. Hoci sa s nimi stretávame už len sporadicky, rád načúvam ich rozprávaniu. Obdivujem ich nadhľad a pokoj. Obdivujem skromnosť a pokoru, ale aj neskrývanú hrdosť, s ktorou sa stavajú k vykonanej práci. Vítam príležitosti, k takýmto kontaktom. Som rád, že v organizme našej staručkej školy zatiaľ víťazí zdravý rozum a ľudskosť nad „centovým“ pragmatizmom súčasných úsporných opatrení a k takýmto stretnutiam stále dochádza. Udržiava sa tak trvalosť dobrých ľudských vzťahov. Udržiava sa však aj kontinuita jej pôsobenia na trhu vzdelávania. Udržiava sa tak šanca, že si jej hrdo vztýčenú, striebrom šedín ovenčenú a múdrosťou naplnenú hlavu všimnú príslušní zodpovední a pri veľkom upratovaní ju nevyhodia na smetisko spolu s pozlátkom, ktorého sa na tom malom Slovensku nazbieralo za posledných pár rokov neúrekom. Tá škola prežila bez podstatných zmien vo svojom odbornom zameraní a kvalite vzdelávania veľkú socialistickú revolúciu, zánik monarchie a vznik republiky, dve svetové vojny, februárové „víťazstvo pracujúceho ľudu“, „kontrarevolúciu“ i „nežnú revolúciu“... Prežije aj súčasnú školskú reformu?
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?