Ľahká škola / ťažká škola.

Autor: Albert Klein | 22.3.2013 o 15:17 | (upravené 22.3.2013 o 15:23) Karma článku: 9,21 | Prečítané:  825x

Je tu obdobie prijímacích skúšok na stredné školy. Je tu obdobie, keď sa potreba, ale aj nevyhnutnosť zásadného rozhodnutia žiakov deviatych ročníkov základných škôl a ich zákonných zástupcov, stáva realitou. Nedávno som od rodiča nádejného študenta školy, kde pracujem dostal otázku: „je táto škola ťažká?“ Akosi sme si v súčasnej dobe čiernobieleho videnia a vyjadrovania sa pomocou holých viet zvykli, že na jednoznačnú otázku je treba odpovedať tiež jednoznačne. Zrejme sa mi to nepodarilo. Rozvinul som totiž úvahu na tému, čo je to „ťažká“ alebo „ľahká“ škola a svojou pomerne obšírnou odpoveďou som otecka zjavne neuspokojil. On chcel počuť, že škola je ľahká a ja som to komplikoval. Chcel som mu totiž vysvetliť, že rozhodovanie sa mladého človeka (cca 14 ročného dieťaťa) o svojej budúcnosti je príliš vážnou témou, aby sa jej riešenie zredukovalo na hľadanie ľahšej cestičky. Veď je to jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote...

Čo je to teda ľahká a ťažká škola? A je vôbec možné nejakú školu, študijný, či učebný odbor označiť za ľahký, resp. ťažký? Už dlhší čas mám pocit, že sme sa dostali do akejsi hmly mystifikácie. Presné, jasne vymedzené kontúry, aké by malo vzdelávanie (odbory, zamerania, profil absolventa a jeho kompetencie, uplatnenie v praxi) mať, sa v nej chvejú, ako fatamorgána. Tetelia sa v atmosfére zatraktívňovania škôl (odborov, zameraní), ktoré sa stalo podstatou ich existencie, alebo zatratenia. V spoločenskej klíme nenáročnosti voči sebe, aj iným, odsúvania zodpovednosti a zásadných rozhodnutí „na potom“, ospravedlňovania svojho konania všeličím možným, len nie vlastnou pohodlnosťou a povrchnosťou je celkom prirodzené, že pokiaľ škola ponúka kvalitné vzdelanie s možnosťou dobrého uplatnenia, ale po náročnom štúdiu, akoby si podpísala vlastný ortieľ. A tak sa mystifikuje. Výchovní poradcovia spoločne so žiakmi a ich rodičmi hľadajú školu, kde sa učí menej matematiky (fyziky, chémie a pod.), kde súčasťou vzdelávania nie je žiadna fyzická činnosť..., skrátka ľahkú školu. Školu, na ktorej sa dá „prevegetovať“ nejaký ten čas. A potom príde rozhodovanie o vysokej škole. Samozrejme, ľahkej (resp. ľahkého študijného odboru). Čo na tom, že po absolvovaní takéhoto nadľahčeného, (pekne prepytujem) „nadýchaného“ vzdelávania nás (v lepšom prípade) prijmú ako nekvalifikovaných pracovníkov na pomocné práce? Ibaže by sme mali vplyvných „ujov“ na patričnom mieste... Školy ponorené do marazmu vzdelávacieho systému nadľahčované silou, ktorej veľkosť sa rovná tiaži rizika zániku a z toho vyplývajúceho pudu sebazáchovy, v ústretovom vykročení ponúkajú ľahkosť, nenáročnosť, radostnú selanku. Amatérski kreatívci, alebo kreatívni amatéri (neviem o tom, že by školy disponovali profesionálnymi zložkami tohto zamerania) sa pokúšajú objaviť zázračnú fintu, ktorá by práve ich vzdelávaciu ustanovizeň pozdvihla do pozície vznášajúceho sa balónika... takého ľahkého, takého lákavého, že sa za ním rozbehnú všetky deti z okolia. Rozhodnutie pre školu, ktorým sa začína profesionálna dráha každého z nás, je jedným z najdôležitejších rozhodnutí v živote. Niekedy si vyžaduje riadny stupeň sebazaprenia a vnútornej disciplíny, hľadanie, túžbu po poznaní, vnorenie sa do problému. Hľadanie kvality (i keď to systém veľmi neuľahčuje). Surfovanie po povrchu nestačí. Dôležité rozhodnutia nebývajú ľahké. Nestačí kliknúť na ikonu na internete. Mám takú skúsenosť: remeselné práce v mojom byte vykonávali mládenci (pracovníci istej firmy) – absolventi „ľahkej“ školy (ako sami priznali). Ich práca a jej konečný výsledok na úrovni domáceho „kutila“ niesla znaky rekvalifikačného rýchlokurzu, ktorým chlapci zjavne prešli a reagovali ním na ponuku a dopyt trhu práce. Aj takto sa dá. Mne to však príde, ako škrabať sa ľavou nohou za pravým uchom s prirodzeným následkom – odtrhnutým pircingom.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?