Slovensko je skorumpované. Prekvapenie?

Autor: Albert Klein | 9.5.2013 o 19:23 | (upravené 9.5.2013 o 19:36) Karma článku: 9,23 | Prečítané:  788x

Médiá dnes priniesli správu: „Slovensko patrí medzi najskorumpovanejšie krajiny sveta. Ukázal to prieskum spoločnosti Ernst and Young“. Korupcia (z latinského corrumpere = skaziť) môže byť: – v užšom zmysle: aktívne aj pasívne podplácanie (v slovenskom Trestnom zákone má časť o aktívnom a pasívnom podplácaní neformálny nadpis Korupcia) – v širšom zmysle: - podplácanie (aktívne aj pasívne) alebo poskytovanie alebo prijímanie prospechu (neoprávnených výhod) aj bez (priameho) úplatku, spravidla osobou zastávajúcou nejakú (úradnú, mocenskú) funkciu - podľa Transparency International: zneužívanie zverenej moci na súkromný úžitok alebo prospech - podľa politológa Harolda Dwighta Lasewella: porušenie všeobecného záujmu v prospech špeciálneho prospechu (špeciálnej výhody) – v najširšom zmysle: morálna skazenosť (najmä verejných a politických činiteľov); predajnosť. (zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Korupcia)

Ako to už v takýchto prípadoch býva, budú nasledovať razantné vyhlásenia verejných a politických činiteľov ktorými budú vyzývať k neúprosnému boju s korupciou a klientelizmom. V jednom šíku sa postavia tejto oblude, hydre spoločnosti mysliacej národne, cítiacej sociálne (samozrejme tým myslím spoločnosť) a budú ju ťať hlava-nehlava (samozrejme tým myslím obludu). Kadencia dolných čeľustí a pier (orgán okolo úst) dosiahne závratné hodnoty (ratatata...) a jazyky sa pustia do takej mlatby, akú nebolo vídať ani v budovateľských filmoch 50-tych rokov minulého storočia. Má sa teda korupcia na čo tešiť. Je reálna šanca, že pri príslovečnom mohutnom nasadení a „vložení sa“ príslušných orgánov a v duchu hesla: „plán nielen splníme, ale aj prekročíme“ sa v dohľadnom čase dopracujeme na čelo svetového rebríčka, ba je tu šanca aj na vyššie méty... Nuž takéto priečky v takýchto významných rebríčkoch sa nedosahujú len tak náhodou. Okrem obrovského nasadenia, a poriadnej dávky odvahy to chce predovšetkým systém... sieť, pavučinku... hmlu a mútne vody, apatických občanov, oddaných a nevzdelaných spoluobčanov... Vo svojich článkoch sa venujem téme vzdelávania. V ostatnom čase najmä správe o stave školstva a systémových krokoch na podporu jeho ďalšieho rozvoja. A tiež otázke peňazí a financovania školstva celkovo. Som nesmierne rád, že autori správy a jej predkladateľ nenašli dôvod aby, napriek mohutnej tsunami korupcie ktorá zachvátila toto naše „Švajčiarsko pod Tatrami“, zaradili do správy aj správičku o spomínanej pliage. Že tento významný segment našej spoločnosti je krištáľovo čistý. Že činitelia (verejní aj neverejní) pôsobiaci na rôznych riadiacich (rozumej mocenských) úrovniach odolávajú mamonu a zverené im finančné prostriedky čestne, spravodlivo a nezištne rozdeľujú medzi adresátov – školy, študentov, žiakov, deti. Že ignorujú lobistické skupiny a rôznych vyjednávačov (voľakedy chodili so slaninkou, klobáskou a demižónikom dobrého vínka, či slivovičky) vypoklonkujú za dvere po predchádzajúcom poučení, že „korumpovať sa nesmie, lebo je to nemorálne a skazené“. Že za navýšenie rozpočtu školy nežiadajú špeciálne výhody, alebo súkromný úžitok, prípadne prospech. Že zodpovední za školskú legislatívu pripravujú také zákony, predpisy, nariadenia, pravidlá, ktoré nepripúšťajú, aby (inak čestný a poctivý) úradník pri prerozdeľovaní „chutných“ balíčkov eurobankoviek mohol podľahnúť žiadostivosti. Na svete je predsa toľko pekných a príjemných vecí... Som šťastný, že aby som mohol svoju prácu vykonávať dobre a zodpovedne s primeraným vybavením a zabezpečením, nemusím siahnuť do vrecka (na účet, do ponožky) a korumpovať... ...prepáčte trochu som sa zamyslel... ...alebo zasníval? O čom sme to? O korupcii? Žiadne obavy... veď je tu predsa funkčné súdnictvo!
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?