Odkaz zhora: „učitelia prefackajte sa sami...“

Autor: Albert Klein | 18.9.2013 o 20:55 | Karma článku: 12,67 | Prečítané:  587x

V paródii na zbojnícke tradície v našej milej krajinke – filme „Pacho – hybský zbojník“ je scéna, keď poddaný (Viliam Polónyi) vráti bičík vrchnosti (reprezentovanej Mariánom Labudom) ktorý mu okamih predtým Pacho odcudzil a oddane nastaví chrbát úderom. Nuž priznajme si: kto by nás už len mal „bičíkovať“, ak nie vrchnosť... Lepší istý bičík na chrbte, ako neisté ktovie čo, ktovie kde. Mnohé učiteľské kolektívy však zašli ešte ďalej – požičali si „bičík“ od vrchnosti a tnú sa o dušu... kto zostane, vyhráva...

Loajalita voči zamestnávateľovi sa mení na servilnosť voči reprezentantom vrchnosti. Ale, ale, ty si akýsi priečny... počul si už o mobbingu? Nie? Takže malý rýchlokurz: „len rýpeš... stále sa sťažuješ... máš vlastné názory... škodíš nám a vrchnosti... a vôbec... si akýsi iný... že si dosiahol so žiakmi úspechy? Nebuď smiešny bez NÁS by si to nedokázal... a vlastne sú to naše úspechy... NECHCEME ŤA !!!“ Boss samozrejme vyslyší hlas košiara a metódou bossingu zrovná čiernu ovcu len sa tak zapráši: „samozrejme zas pán XY... robíš so poznámky? Aby si na niečo nezabudol... vieš, je mi ľúto, ale pre teba už hodiny nezostali... Čierna ovca (biela vrana) zalapá po vzduchu a rozhliadne sa... aspoň jedny spriaznené oči... aspoň jeden pohľad o ktorý sa dá oprieť... Ale oči (okrem držiteľov bičíkov) sústredene študujú textúru stolovej dosky, venujú sa administratíve (och aká je len bujná), cibria myseľ lúštením Sudoku, či hrajú s kolegom Piškvorky. Veď je to len XY, YZ a ja som predsa AA... Kolektívy sa očisťujú a stávajú sa krištáľovo priezračné... Na http://www.bossing.sk/mobbing/ sa uvádza: „Paradoxom je, že terčom psychického teroru v pracovnej sfére je najmä jedinec silný, vytrvalý, ctižiadostivý, nezávislý, talentovaný, iniciatívny, entuziastický, vysoko výkonný s pevnými morálnymi zásadami a značnou mierou zodpovednosti.“ „U pomocných prisluhovačoch bossera absentuje uvedomovanie si vlastnej dôstojnosti a sebaúcty, ich ľahostajnosti voči bossingu a tým porušovanie základných etických a morálnych princípov správania sa slušného človeka.“ Na slávnostnom odmeňovaní učiteľov v jednom samosprávnom kraji bol pred časom jeden z kolegov ocenený za „loajálnosť“. Učiteľov na ocenenie navrhujú riaditelia. Dodatočne blahoželám.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?