Étos školy trochu inak.

Autor: Albert Klein | 28.9.2013 o 0:58 | (upravené 28.9.2013 o 1:19) Karma článku: 9,01 | Prečítané:  460x

Prof. PhDr. R. K., Csc. definuje pojem étos školy takto: „Mravné ovzdušie školy, jej psychosociálna atmosféra, komunikačná klíma“ V hnoji doby sa zdá, že ktokoľvek sa zaoberá akýmikoľvek etickými, morálnymi, mravnými princípmi, je buď rojko, naivný blbec, alebo ináč chorý jedinec, ktorého treba pacifikovať, upokojiť sedatívami, nasadiť mu zvieraciu kazajku, a posadiť ho do čalúneného priestoru bezpečne odolávajúceho jeho fantasmagóriám. Ostatná zdravá populácia si po tejto zodpovednej práci pokojne sadne k slovenskému seriálu, ktorý neohrozene naznačuje zhnité praktiky pohrobkov minulých radostných čias, zodpovedné, ale "bohužiaľ predpismi zviazané" postupy slovenskej polície a prekvapivo neprekvapivé rozhodnutia súdov nášho právneho zoskupenia.

Tak si pokojne žijeme, odfukujeme, poprdkávame... Nás sa to netýka, my sme tí spravodliví … A kým si takto spokojne krochkáme pri akciových LCD a plazmových televízoroch, zatiaľ tí správne zaradení snovú pavučinky svojich konšpirácií (nie konšpiračných teórií, ale skutočných svinských* konšpirácií) ktorých výsledkom (následkom) sú vzrušujúce scény politických atakov, súboje ľudoopov či iné hry, ku ktorým pridajú už len ten príslovečný chlieb... chlebom a hrami saturovaný ľud je následne primerane umiestnený. Aby nedošlo k omylu, doplním: do autu... proste stáva sa outsiderom. čo to má spoločné so školou? S jej étosom?... Nuž chlieb môže mať podobu prijateľného úväzku (pre tých nezainteresovaných je to počet hodín pracovnoprávneho vzťahu)... Je to prísľub prijateľných pracovných podmienok... Je to chiméra osobného ohodnotenia... A pri chlebe a nebodaj ešte aj hre … (no kde ste sa podeli morálka, pozitívna atmosféra či klíma?) prebieha všetko akosi radostnejšie... Ak sa Vás niekto opýta čomu dáte prednosť: schwarzwaldskej šunke (alt. spišským párkom), alebo pozitívnej klíme, chcem vidieť toho, kto sa prikloní ku klíme... Moralisti neberte to osobne, ale šunka (párok) je šunka (párok)... príjemne podráždi chuťové poháriky, potom sa zvodne rozvinie v jaskynke ústnej dutinky a zanechajúc za sebou slinné žľazy stoporené po plnom nasadení a očakávaní ďalšieho číselka rozkoše, pokračuje v obšťastňovaní ostatných súčastí našej slabej telesnej schránky. Morálka? Čo máme z morálky? Čo máme z toho neurčitého, nehmotného, bez zápachu a chuti? Je vôbec? Nevidím, necítim... Je? Nie je!!! Pozerám, oči očím, nevidím... Kto tu otravuje s étosom, morálkou, atmosférou... Veď my sme pokojní, spokojní, istí, so zárukami danými bossom. Sme skutočne také blato? Sme naozaj hmota z ktorej má srandu možno celá spoločnosť (napriek deklaratívnym prejavom mocných)? Systém sa nás zbavuje v záujme akejsi vízie ekonomickej prosperity či fungovania systému. Systému, ktorý je v medzinárodnom kontexte hodnotený ako mimoriadne efektívny z hľadiska vynaložených prostriedkov v pomere k výsledkom. Sme skutočne schopní požierať sami seba v záujme vlastnej záchrany, pričom je jasné že jedného dňa prídeme na rad my sami? Je pre nás utilitárnosť naozaj podstatou existencie, pričom prehliadame zlé (zlo-) činy tých „zodpovedných“ bossov? Kolegovia, pokiaľ sme skutočne nerezignovali na kvalitu morálnehoho ovzdušia tej svojej školy (vzdelávacieho systému), jej (jeho) psychosociálnu atmosféru, hodnoty komunikačnej klímy, ak sa z nás ešte nestali mravné trosky, blato, trus tohoto „kocúrkova“, pokúsme sa ráno pozrieť do svojich očí a zariaďme sa podľa ich odpovede.** *týmto sa ospravedlňujem všetkým sviniam(ošípaným)sveta. **pokiaľ sa vás tento apel netýka, považujte ho prosím za nepodarený žart.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?