Sezóna kyslej kapusty.

Autor: Albert Klein | 16.10.2013 o 20:45 | (upravené 16.10.2013 o 20:56) Karma článku: 5,47 | Prečítané:  646x

Kým poľnohospodársky a potravinársky rezort vedený pevnou rukou svojho ministra s účinnou pomocou spoľahlivých príbuzných ponúka médiám sústo za sústom, po ktorom sa nejedna tvár zvraští nakyslo, zodpovedný našinec neváha a v duchu tradícií a podľa osvedčených receptov predkov radšej pripravuje osvedčenú zdravú pochúťku jesene: kyslú, alebo lepšie kvasenú (aby sme odlíšili paškvil od tej ozaj kvasenej) kapustu.

Ako pre nás v detstve, tak aj pre niektoré súčasné deti je to vítané rozptýlenie, udalosť spestrujúca všedné dni pri počítačových hrách... Opakuje sa rituál jesene, keď sa najprv riadne vydrhol sud (pôvodne tradične drevený) potom aktér, hlavne jeho nohy a... ďalej to už poznáme: Kapusta nadrobno nastrúhaná, soľ, rasca, možno jabĺčka prípadne iné ingrediencie... a tlačíme, prešľapujeme na mieste, v pohybe limitovaní otvorom suda... Kapusta v sude vrždí, chrupká, púšťa šťavu, príjemne chladí, sľubuje delikatesu. Nohy v kapuste sa už veľmi nenosia. Veď viete hygiena a tak... Ale prešľapávanie na mieste áno... a šľapanie po tých, ktorí by si podľa vyjadrení mocných zaslúžili úctu spoločnosti (vrátane tých zalezených v príslušných otvoroch – tým to ale nevadí). Tak akosi je možné vnímať realizáciu systémových krokov na podporu ďalšieho rozvoja regionálneho školstva ponúknutých k verejnej diskusii niekedy koncom jari tohto roka. Odhodlanie sa kamsi vytratilo a z mnohých „systémových krokov“, zdá sa zostal jediný: šetriť, šetriť, šetriť... ako by zrejme zaburácal klasik v revolučných rokoch. Človeku sa do úst tlačí: žgrlošiť, žgrlošiť, žgrlošiť... to je cieľ, to je prostriedok, to je svetlá budúcnosť (alebo svetlo na konci tunela?). Keďže z prevádzkových prostriedkov škôl sa už veľmi ubrať nedá, ponúka sa „systémový“ balík – mzdy. Veď je to najväčší objem finančných prostriedkov, ktoré „tečú“ do školstva. Logika bez chyby!!! „Aktívny blbec – hotový triedny nepriateľ“ takto akosi znel jeden z bonmotov v časoch triednych nepriateľov. „Ak sa stali chyby, tak to bola prílišná aktivita niektorých úradníkov, ktorí tak konali“ hovorí v jednom z rozhovorov minister školstva. Ale prečo v minulom čase pán minister. Veď aktívnych úradníkov (i tých s myslením úradníka) zapálených pre vec je na všetkých úrovniach riadenia stále dosť a akčný rádius je tiež jasne vymedzený. A tak šľapú - s kadenciou guľometu a podobným účinkom, nepriatelia tried (prvej až deviatej, prvej až štvrtej, resp. šiestej a všetkých ostatných). Nepriatelia školstva v jeho službách. Prichádza čas veľkých náborov: superextra atrakcie ponúknu školy, superatrakcie očakávajú deti (až po tú najsuper – ničnerobenie). Nedivme sa, tak sme ich to naučili. Veď kto už dnes prezentuje dobré vzdelávanie? Atrakcie, atrakcie, atraktívna škola – to je heslo dňa. O niekoľko mesiacov a rokov tento kvasiaci sud opäť poskytne pre prax nepoužiteľný produkt. Zlé kvasenie? Pozrieme sa z iného zorného uhla a produkt vyzerá ako ozajstný. A na konci kyslé tváre všetkých, čo očakávajú „lahôdku“. Mimochodom nemali by „niektorí“ úradníci namiesto prílišnej aktivity odvádzať profesionálnu prácu? Zodpovednosť? Možno sa to na istých úrovniach nenosí!
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?