Jesenné kortešačky

Autor: Albert Klein | 24.10.2013 o 20:29 | (upravené 24.10.2013 o 20:39) Karma článku: 7,00 | Prečítané:  309x

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky majú tému: ktoré gymnázium je lepšie. V rámci debaty k novele školského zákona odznievali aj takéto „faktické pripomienky“. Kultúra sa vrátila do parlamentu. Za oknami romantická hra farieb, dnu selanka príjemných spomienok na študentské časy. A v regiónoch sa začali kortešačky – tie veľké župné a županské i tie menšie, menej nápadné, no pre veľkú časť tohto národa možno rovnako dôležité...

Sú to kortešačky tzv. regionálnych škôl. Začala sa sezóna zatraktívňovania týchto vzdelávacích inštitúcií (vzhľadom na nezmyselnú byrokraciu, ktorej je stále viac a viac, možno viac inštitúcií, ako vzdelávacích). Je tu opäť sezóna získavania žiakov: burzy škôl, burzy vzdelávania, „správne voľby povolania“... To sú tie obľúbené podujatia organizované marketingovými amatérmi zodpovednými za tento rezort vo svojom regióne, na ktorých sa marketingoví laici predbiehajú v nadbiehaní deťom a ich milujúcim rodičom. Spev, tanec, ponuka zábavy, záujmových a iných aktivít... ničnerobenia, ale aj nenáročného a zábavného akože štúdia. Veselo, farbisto, nápadom sa medze nekladú... kto to viac rozšantí, ten vyhráva. Deti poďte k nám... V rytme hip-hopu a s tónmi repu na perách sa štyrmi rokmi odborného i neodborného vzdelávania zľahka a nenáročne prešiniete v ústrety ďalším radovánkam. Ako v reklame na zubnú pastu: deväť z desiatich učiteľov odporúča práve túto školu... (desiaty bol odídený, lebo poškodzoval záujmy školy tým, že otravoval vrchnosť nejakými nezmyslami o kvalitnom vzdelávaní). „Žiaci aj učitelia majú školu radi, nech hovoria čokoľvek, lebo sú tam prestávky“ tento výrok (vraj Eduarda Bassa) si pre rozveselenie frustrovaných učiteľov a žiakov bez akéhokoľvek očakávania, požičal predseda jedného samosprávneho kraja do príhovoru k otvoreniu nového školského roka. Žiada sa doplniť: Okrem prestávok je tam množstvo iných bonusov: – podujatia najrôznejšieho druhu – krúžky – záujmové a iné útvary – unavení a vyhorení učitelia bez kompetencií – atď. – a pod. Podľa správ v médiách dopadli opravné maturitné skúšky KATASTROFÁLNE. Možno je šanca na zlepšenie situácie v zmene metodiky overovania vedomostí. Bol by v tom čert, aby niektorá z príslušných inštitúcií neprišla na to, AKO NA TO. Aby boli výsledky lepšie. Hneď sa nám bude dýchať ľahšie. Aj tým kompetentným. A zodpovedným... za to, že sa „školské“ financie využívajú zmysluplne... za to, že sa naučia monitorovať požiadavky praxe a múdro ich prenášať do školského systému... za to, že sformujú metodiku objektívneho hodnotenia kvality škôl... za to, že určia postupy, ako bez ponižujúcej servilnosti školy predstavia výchovným poradcom základných škôl, rodičom žiakov i samotným deťom svoje kvalitné vzdelávacie programy (nie formálne vyplnené tabuľky) za to, že sa dokážu zrozumiteľne prihovoriť adresátom vzdelávania a vysvetliť im, že zabité štyri roky sa neskôr dajú nahradiť len veľmi ťažko... za to, že pedagogický personál škôl bude formovaný v súlade s ich odborným zameraním a nie na základe kamarátskych či iných vzťahov... za to, že sa naučia načúvať aj tým na tých najnižších priečkach školskej hierarchie... za to, že budú skutočnými ZRIAĎOVATEĽMI a nie len správcami im zverených škôl... za to, že budú naozaj príslušnými odbornými, metodickými, riadiacimi inštitúciami a svoj potenciál poskytnú konečne a kompetentne tomu, čo v súčasnosti zdá sa ani nevedia zadefinovať – dobrému vzdelávaniu... Či???
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?