Boj o župné korytá.

Autor: Albert Klein | 5.11.2013 o 11:40 | (upravené 5.11.2013 o 12:52) Karma článku: 8,52 | Prečítané:  476x

Župné voľby sú predo dvermi a mňa nevdojak (netuším prečo) napadla myšlienka dávnovekého mudrca: "Ako môžu ľudia zbabelí a nečestní slúžiť kniežaťu. Takí sa trasú strachom, či budú schopní úrad vykonávať. Vo chvíli, keď úrad dostanú, trasú sa strachom, aby oň neprišli. A keď sa začnú triasť strachom, aby o úrad neprišli, nie je nič čoho by neboli schopní, aby si úrad udržali." (KONFUCIUS)

Podľa tejto myšlienky, Čína v časoch pôsobenia filozofa Konfucia musela byť mravným rajom. Veď si len predstavme, koľko sebareflexie muselo byť v tých zlatých časoch v ľuďoch zbabelých a nečestných (nekompetentných, lenivých, lajdákoch, hlupákoch...), keď sa dokázali triasť strachom v súvislosti so svojimi schopnosťami vykonávať úrad. Po takomto strastiplnom spytovaní svedomia úrad samozrejme potešil a druhá polovica citátu bola už len logickým vyvŕbením tej prvej... Ako však spieva majster Werich v jednej zo svojich piesní: „... Nu, toto je celkem zajímavá historie, ale zajímavé je – ono to má pokračování...“ Pokračovanie s niekoľkými odlišnosťami: – tým kniežaťom sme my – daňoví poplatníci, dane (a ostatné poplatky) ktorých majú úradníci spravovať tak, aby sa dalo jazdiť po župných cestách, prijímať funkčné zdravotnícke služby, študovať na fungujúcich školách... – tí, ktorí tak bažia po „úrade“ nepodrobujú svoje vnútro tortúre sebaspytovania, či budú schopní úrad vykonávať tak, aby uspokojili potreby „kniežaťa“. Naopak, medzi vyššie uvedenými vlastnosťami a odvahou v ťažení za "úradom" je priama úmernosť. Mýlim sa, ak vidím súvislosť medzi touto skutočnosťou a pred niekoľkými mesiacmi zverejnenou informáciou, podľa ktorej v korupcii a klientelizme zaujímame popredné miesto na svete? Alebo sa to žúp netýka...?
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?