Keď rúbu les, lietajú triesky.

Autor: Albert Klein | 10.6.2014 o 18:15 | (upravené 12.6.2014 o 16:02) Karma článku: 4,50 | Prečítané:  626x

S ľahkým srdcom sa drevorubač pozerá na odskakujúce ívere. Odletia niekam na rúbanisko. Prestávajú byť predmetom záujmu. Tým je len kmeň. To veľké, pevné, s prísľubom podobných kvalít v budúcom „živote“ – veľa tepla, pekný, pevný nábytok či drevodom... Niekedy mám pocit, že aj prestavba školského systému sa nesie v znamení takého rúbania.

Už pekných pár rokov pôsobím na veľmi starej škole s bohatými tradíciami. Väčšinou som učil študentov veľmi starého – študijného odboru, ktorý je jednou z tých tradícií. Dlho jedinečného v kontexte bývalého Rakúsko-Uhorska aj Československa. Jeho absolventi, ktorých za viac, ako 100 rokov je neúrekom, boli a sú známi a úspešní architekti, dizajnéri, manažéri úspešných firiem, alebo spoľahliví odborníci. Pôsobili a pôsobia na území celého Slovenska i v zahraničí. Pýšia sa (a my ich učitelia tiež) skvelými výsledkami, získavajú ocenenia.

Jednoducho – odbor ich vynikajúco pripravil pre prax.

Do tohto študijného odboru je na budúci školský rok (2014/2015) zapísaný 1 (slovom jeden) študent. Ak sa niečo (čo? zázrak?) nestane, odbor sa neotvorí a na škole pravdepodobne zanikne. Po viac, ako 100 rokoch a po viac, ako 50 rokoch so súčasným vzdelávacím programom.

 

Kto je vinný?

Žiaci?

Rodičia?

Učitelia?

Manažment školy?

Systém?

Vlastne to ani nie je dôležité. Výsledok je rovnaký!

 

Možno je v tom kus symboliky.

Možno odchádza študijný odbor...

A súčasne odchádza starší skúsený pedagóg, spolutvorca aktuálneho vzdelávacieho programu tohto odboru. Učiteľ mnohých výborných odborníkov.

Alebo lepšie povedané „je odídený“...

... aj na základe petície študentov a ich rodičov, ktorým sa znepáčili jeho vzdelávacie postupy.

 

 

Chceme prerobiť školský systém. Na nový, lepší.

Zatínajme opatrne.

Niektoré časti kmeňa by sa nemali zmeniť na nepodstatné triesky, ktoré sa stratia v rúbanisku...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?