O zodpovednosti mocných.

Autor: Albert Klein | 19.9.2014 o 21:25 | Karma článku: 8,97 | Prečítané:  567x

Prosím to „mocných“ je treba brať s rezervou. To, že sú mocní, si myslia predovšetkým oni na základe vedomia, že za nimi sú mocní, za ktorými stoja ešte mocnejší atď., atď... O sile (moci) ducha sa dá diskutovať. Samozrejme, ak za duchovnú kvalitu nepovažujeme vypočítavosť a neutíchajúcu túžbu po moci.

Prejdime však k veci:

Pokiaľ zamestnanec firmy spôsobí svojou lenivosťou, neprimeranou akčnosťou, hlúposťou či nepozornosťou svojmu zamestnávateľovi škodu, je voči nemu primerane a v zmysle príslušnej legislatívy vyvodená sankcia. Nesie za svoju chybu zodpovednosť.

 Iné je to v prípade štátnych inštitúcií, sektor vzdelávania nevynímajúc.

 

V priebehu ostatných rokov (desaťročí) sa dopustili byrokrati v rezorte školstva v pozíciách, ktoré im dávali významný stupeň moci, ťažko napraviteľných, ba nenapraviteľných chýb.

Takých vážnych, že spôsobili obrovské škody. Škody, ktoré sa dajú kvantifikovať, aj také, ktorých dôsledky pocítia až nasledujúce generácie.

Také, že zodvihli z letargie tisícky učiteľov (stále sa domnievam, že výška platov nebola jediným a tým najpodstatnejším dôvodom na štrajk v roku 2012), ktorí VYŠLI DO ULÍC.

Také, že presvedčili mocných v politike o potrebe niečo s tým urobiť, t.j. REFORMOVAŤ.

Také, že predchádzajúci aj súčasný minister rezortu školstva PRIZNALI prílišnú akčnosť, alebo naopak liknavosť úradníkov na rôznych stupňoch riadenia.

 

  • chaos v systéme
  • zlé a nedostatočné financovanie
  • absolventi nepripravení pre potreby praxe
  • administratíva prerastajúca cez hlavu nielen učiteľom, ale aj manažmentom škôl, ba dokonca aj jej tvorcom na rôznych „ústavoch“
  • nezmyselne štruktúrované školy
  • zanikajúce školy a študijné odbory, ktoré budú na trhu vzdelávania chýbať
  • chýbajúce učebnice
  • mnoho iných vecí, ktoré predpokladám, obsahujú aj materiály z verejnej diskusie k návrhu opatrení (jar 2013)

 

Chcel som ale písať o zodpovednosti.

 

Kedy a ako sa bude teda konečne vyvodzovaná zodpovednosť voči tým, ktorí svojou nekompetentnosťou ožobračujú štátnu kasu?

Štátna kasa = peniaze daňových poplatníkov!!!

 

Kedy bude vyvodzovaná zodpovednosť voči amatérom, ktorí pridelením „úradu“ akoby nadobúdali kompetencie (komu dá pán úrad, tomu dá aj rozum), v skutočnosti bez zaváhania uplatňujú prvky „ľudovej“ tvorivosti (nech mi prepáčia priatelia folklóru, ale tu ide o niečo iné).

 

Systém predsa potrebuje naozajstných profesionálov s KONCEPCIOU.

 

Bohužiaľ, stranícki nominanti a príbuzní príbuzných nimi spravidla nie sú!!!

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?