Prezidentovo kladivko...

Autor: Albert Klein | 2.1.2015 o 18:02 | Karma článku: 9,74 | Prečítané:  1511x

...ktorým trafil po hlavičke viacero klincov. Bol ním novoročný prejav. Z jeho kontextu vyplynula potreba systémových zmien. Takých, ktoré by znemožnili presadzovanie záujmov utilitárneho charakteru jednotlivcov i úzkych záujmových skupín. Takých, ktoré by priniesli „...nielen štát, ktorý stojí na strane ľudí, ale aj štát, ktorý dobre funguje. A to okrem iného znamená, že dokáže rýchlo reagovať a flexibilne povzbudzovať užitočné projekty a dobré myšlienky, ktoré budú Slovensko posúvať ďalej. Slovensko nie je také veľké a bohaté, aby sme si mohli dovoliť nechať nepovšimnuté inovatívne projekty a spoločensky prospešné iniciatívy. Aby aktívni, inovatívni ľudia nemuseli bojovať o pozornosť a priazeň štátnych úradov a inštitúcií namiesto toho, aby boli podporovaní alebo, čo by bolo ešte prospešnejšie, aktívne vyhľadávaní“.

Áno, táto myšlienka je len jednou z mnohých, ktoré prejav prezidenta Slovenskej republiky obsahoval. Zaujala ma svojou aktuálnosťou, ale aj z dôvodu osobných skúseností.

Niektorí máme ešte v pamäti argumentáciu členov štátostrany bývalého režimu „krajších zajtrajškov“, podľa ktorej členstvo vo vládnúcej a vládnej partaji bolo nevyhnutné, pokiaľ mal našinec ambíciu byť úspešným. Povedané súčasným jazykom: mal ambíciu presadiť (presadzovať) užitočný(é) projekt(y). Bez straníckeho zázemia to bolo nemožné.

Je zarážajúce, ako málo sa v tejto veci za štvrťstoročie zmenilo (viď. predchádzajúce články).

Aj súčasník – pragmatik predsa vie, že ak chce „preraziť“, je to bez podpory miestne, regionálne, či celoštátne úspešnej politickej strany (strán) nesmierne ťažké (napriek lastovičkám, ktoré naznačili ostatné komunálne voľby).

Tento prežitok je totiž súčasťou „systému“.

Napokon „stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou“, ako s obľubou konštatoval jeden zo známych majstrov propagandy v polovici minulého storočia.

Znie to celkom logicky: „stranícke nominácie (rozumej do manažérskych pozícií na rôznych úrovniach riadenia verejných či štátnych inštitúcií) sú potrebné v záujme presadenia... (argumentácia politikov presadzujúcich...)

Čoho?

Od presadzovania programu (dobrých projektov) je len krôčik k presadzovaniu záujmov skupín, alebo jednotlivcov, ktoré sú veľmi vzdialené od záujmov Slovenska.

Je nešťastím pre krajinu, keď namiesto odbornej argumentácie sa veci „pretláčajú“ straníckou (či inou) disciplínou členov, ktorí často ani netušia čo je podstatou problému.

Ale taká je politická vôľa.

Je zaujímavé, že ani jeden partajný potentát, či miestny, regionálny, alebo štátny úradník by nesúhlasil, aby o liečebných postupoch pri jeho zdravotných problémoch rozhodovala hlasovaním členská základňa (alebo hoci aj užšie vedenie – „politbyro“) jeho (mení sa podľa úspešnosti) politickej strany. Vtedy sa spolieha na vedomosti odborníkov – lekárov.

Kedy konečne nastane „politická vôľa“, aby záujmy partají a jednotlivcov v nich boli totožné so záujmami spoločnosti?

Bude v dohľadnom čase politická vôľa triafať po hlavičke klince spoločenských problémov na ktoré si tak ochotne zvykáme?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Opel zrejme skončí vo francúzskych rukách. Bude sa vyrábať na Slovensku?

Francúzska spoločnosť PSA Group rokuje o kúpe nemeckej automobilky Opel od amerického koncernu General Motors. Značka je v dlhodobej strate.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom.


Už ste čítali?