Problém školstva je jasný: ako navariť polievku zo sekery.

Autor: Albert Klein | 8.1.2015 o 20:57 | Karma článku: 7,72 | Prečítané:  648x

Tá rozprávka je nám známa. Má viacero verzií, podstata je však rovnaká: hladný vojak, Ďuro, Jano, či iný rozprávkový hrdina nahovorí lakomú starenu, rodinu hlupákov, alebo inú cieľovú skupinu, že navarí polievku zo sekery. Polievku napokon skutočne navarí a všetkým chutí. Medzitým sa však do nej dostal kúsok mäska, zeleninky, či iných ingrediencií, ktoré robia polievku polievkou...

Až po to „mäsko, zeleninku, atď.“ sa reforma školstva uberá rovnakou cestou.

Pokúšame sa navariť polievku zo sekery. Len tých ingrediencií niet. Potreba šetriť (mnohokrát opakovaná lož, ktorá má jediné racionálne jadro – peňazí je popri iných prioritách akosi primálo) sa podsúva verejnosti s takou presvedčivosťou, že jej napokon uverila.

Proces tzv. skvalitňovania vzdelávania má jediný algoritmus:

redukcia, redukcia, redukcia

škôl, počtu učiteľov, ostatných nákladov. Všeobecne sa tomu hovorí reforma školstva. Už menej (ba skoro vôbec) sa spomína potreba skvalitňovania manažmentov na všetkých úrovniach tzv. riadenia školstva, redukcia bujnej administratívy (myslím tým personál, aj zbytočné „papierovanie“), alebo zbytočných inštitúcií atď.

Mimochodom, veľa problémov je priamo uvedených v správe ministerstva školstva z jari 2013.

Predpokladám, že na priamo pomenované problémy by sa našli lieky napríklad aj vo verejne diskusii (podľa informácie ministerstva o verejnej diskusii ich bolo 131), ktorá k správe prebehla.

Nuž kuchári už boli traja.

Aj sekera by sa našla.

Len tých ingrediencií keby bolo...

Čo tak "posnoriť" v komore?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?