Poslanci NR SR schválili novelu školského zákona.

Autor: Albert Klein | 2.7.2015 o 21:30 | (upravené 2.7.2015 o 21:36) Karma článku: 6,60 | Prečítané:  1768x

Do rúk samospráv vložili nástroj, ktorým môžu lepšie „ovládnuť“ školy vo svojej zriaďovateľskej právomoci. Žiadalo by sa napísať: „vytvárať im podmienky pre kvalitný výkon ich poslania – pripravovať kvalitných profesionálov“. Ale..

Povedané rečou právnikov: „urobili zadosť“ (pani Sibyla by ma hnala...) skromnej požiadavke zriaďovateľov (možno skôr úradníkov zriaďovateľov) v uvedenej Správe ministerstva z jari 2013 a formulovanej v odseku 146 (s „predohrou“ v odseku 145) takto:

„… Zastávame názor, že menovanie a odvolávanie riaditeľa školy by malo byť výhradne v kompetencii zriaďovateľa, lebo ten nesie zodpovednosť za chod školy resp. školského zariadenia…“

Dovolím si citovať z materiálu „Informácia o priebehu a výsledkoch verejnej diskusie k materiálu Správa o stave školstva na Slovensku na verejnú diskusiu“:

3.1.1.6 Spôsob menovania riaditeľa školy

Súhrn diskusie

Ďalšou témou, pri ktorej dominoval nesúhlas diskutujúcich s návrhom obsiahnutým v texte Správy predloženom na verejnú diskusiu, bolo menovanie a odvolávanie riaditeľa. V odseku 146 sa navrhovalo, aby menovanie a odvolávanie riaditeľa školy bolo výhradne v kompetencii zriaďovateľa. Najčastejšie obavy diskutujúcich súhrnne vyjadruje nasledujúci príspevok: Pri pretrvávajúcom stave, keď zriaďovateľmi v regionálnom školstve sú samosprávy a obvodné úrady, na čele ktorých stoja prevažne osoby, ktoré sú späté s nejakou politickou stranou, vzniklo by nebezpečenstvo politizácie školstva ... Okrem toho tu jestvuje ešte aj riziko nepotizmu (dosadzovania príbuzných) a korupcie.

Viď.: https://www.minedu.sk/data/att/5256.pdf.

Nuž bola správa, prebehlo aj niečo, ako verejná diskusia, v ktorej ku konkrétnej téme dominoval nesúhlas...

Valec parlamentnej demokracie napriek tomu prevalcoval nesúhlas diskutujúcich, aj účastníkov protestnej petície.

Našich predsa treba podporiť. A keď je to ešte aj demokraticky, neslobodno váhať!

Mimochodom, v zásade sa veľa nezmení.

Zriaďovatelia síce v citovanej Správe ministerstva argumentovali: „Veľmi často sa stáva, že radu školy „ovládnu“ zamestnanci školy, ktorí následne rozhodujú o bytí a nebytí riaditeľa. Zriaďovatelia sa vyjadrili, že veľmi často sa rady školy zbavovali najmä riaditeľov, ktorí tvrdo vyžadovali disciplínu a plnenie pracovných povinností.“

Skúsenosť však hovorí, že opak je pravdou a zástupcovia zriaďovateľa v školských radách spätí s politickou mocou, primerane „zruční“ v presadzovaní seba a svojich záujmov nemali problém presadiť za riaditeľa vopred dohodnutého kandidáta.

Napokon poslanec vládnúcej strany v jednom rozhovore „logicky“ argumentoval v prospech politických nominácií aj na tých najnižších riadiacich postoch slovami (parafrázujem): „aby pomáhali presadzovať zámery strany...“

Otázkou je, či aj v odborných témach majú byť riešenia pretláčané silou, hoci aj demokratickej väčšiny, alebo odbornou argumentáciou.

Osobne by som dal prednosť, aby komplikovaný chirurgický zákrok na mojom tele bol realizovaný na základe konzília lekárov kvalitným profesionálom a nie na základe demokratického hlasovania všetkých zamestnancov nemocnice a už vôbec nie pod taktovkou nejakej partaje.

 

A napokon zaujímavé a možno ani nie veľmi prekvapujúce poznanie – približne polovica (možno aj viac) účastníkov internetovej petície proti hore uvedenej novele zákona neuviedla svoje meno. Prečo asi?

Zabudli?

Mali strach?

Z čoho? Či koho?

Alebo som si niečo nevšimol?

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?